Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Εκπαιδευτικά προγράμματα

Στην εκπαιδευτική λειτουργία της υπηρεσίας μας συμπεριλαμβάνονται:

• Η εποπτεία  της πρακτικής άσκησης φοιτητών του Ιονίου πανεπιστημίου, Τμήματος Βιβλιοθηκονομίας και Αρχειονομίας καθώς και φοιτητών από το τμήμα ιστορίας –Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών και το Τμήμα Ιστορίας –Αρχαιολογίας  του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
  • Οι επισκέψεις σχολείων οι οποίες αποσκοπούν στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα τοπικής ιστορίας και στην απόκτηση αρχειακής συνείδησης .

Με μεγάλη μας χαρά υποδεχθήκαμε λοιπόν το περασμένο έτος και από την έναρξη της χρονιάς αυτής μαθητές τριών σχολείων: της Γ΄ τάξης του Α΄ Γυμνασίου Καρπενησίου, της Α΄τάξης του Β’ Γυμνασίου και των Α΄ και Β΄ Λυκείου (τμήμα Οικονομίας & Διοίκησης) ΕΠΑΛ στα ΓΑΚ. Μετά την ξενάγησή τους στα ΓΑΚ, κατά περίπτωση πραγματοποιήθηκαν τα εξής:
Οι μαθητές του Α΄ Γυμνασίου, συνοδευόμενοι από τον εκπαιδευτικό κ. Δημήτρη Καρφή, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ιστορία του παλαιού Γυμνασίου Καρπενησίου». Οι μαθητές του Β΄ Γυμνασίου, συνοδευόμενοι από τον εκπαιδευτικό κ. Απόστολο Τόλια, εξοικειώθηκαν με τις έννοιες αρχείο, αρχειακό τεκμήριο, συλλογή καθώς και με την χρησιμότητα των αρχείων και την αναγκαιότητα διαφύλαξης τους. Οι μαθητές ΕΠΑΛ συνοδευόμενοι από την εκπαιδευτικό κ. Χρυσάνθη Χαντζοπούλου εξοικειώθηκαν, εκτός των ανωτέρων με τις έννοιες εκκαθάριση αρχείου, ταξινόμηση, αρχειοθέτηση, ψηφιοποίηση, παλαιογραφία, στενογραφία. Συζητήθηκε επίσης μαζί τους η δυνατότητα συμμετοχής και ανάπτυξης του εκπαιδευτικού προγράμματος «Η καθημερινή ζωή στο Καρπενήσι όπως αποτυπώνεται στην εφημερίδα Βελούχι 1931-32».

Φωτογραφίες από την επίσκεψη των μαθητών του ΕΠΑΛ 11/4/2016.

Φωτογραφία από την επίσκεψη μαθητών του ΕΠΑΛ Καρπενησίου στις 3/3/2015 και την παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράματος "Μελέτη αρχειακών τεκμηρίων (με φύλλα εργασίας)"

Προς το παρόν είναι διαθέσιμα δύο εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολεία.

1. Μαθαίνοντας για το παλιό Καρπενήσι.
  2. Μελέτη αρχειακών τεκμηρίων (με φύλλα εργασίας).

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
Εκδόσεις