×Üñôçò ÐëïÞãçóçò Óõ÷íÝò åñùôÞóåéò ÓõíäÝóåéò

Ðïéêßëåò åêäçëþóåéò

Ομιλßες:

Τα ΓΑΚ Ευρυτανßας συμμετεßχαν στη πολιτιστικÞ ζωÞ της τοπικÞς κοινωνßας με ομιλßες της προúσταμÝνης Μαρßας Παναγιωτοποýλου που αφοροýν θÝματα ιστορικÞς παιδεßας γενικüτερα, τοπικÞς ιστορßας και ευρýτερα πολιτιστικÜ ζητÞματα:

1. Εκφþνηση επßσημων πανηγυρικþν λüγων: σε εκδηλþσεις της ΝομαρχιακÞς Αυτοδιοßκησης- ΑντιπεριφÝρειας Ευρυτανßας και ΔÞμων Καρπενησßου ( στη Δομνßστα) , ΔÞμου ΑγρÜφων ( στη Βßνιανη) : α) 25ης Μαρτßου , τα Ýτη 1999, 2001, 2007 και 2008. Β) 28ης Οκτωβρßου τα Ýτη 2000, 2007, 2008, 2009, 2010,2014, γ) ΕθνικÞς Αντßστασης 2006, 2007, 2008 και 2009, 2010,2011.Σε μερικÝς περιπτþσεις προβλÞθηκε , με την αξιοποßηση αρχειακþν τεκμηρßων και βιβλιογραφßας, , η τοπικÞ ιστορßα.
  2. ΟργÜνωση εκδÞλωσης ομιλßας για Ελ ΓκρÝκο με στüχο να καταδειχθεß η σημασßα των αρχειακþν τεκμηρßων (1999).
  3. Ομιλßα σε συνεργασßα με Σýλλογο Γυναικþν Ευρυτανßας για την ημÝρα της Γυναßκας (2005). ΑναδρομÞ στην ιστορßα του γυναικεßου κινÞματος.
  4. «Αναζητþντας το νüημα των ΧριστουγÝννων», ομιλßα σε εκδÞλωση της σχολÞς ΒυζαντινÞς μουσικÞς της Μητρüπολης Καρπενησßου τα Χριστοýγεννα του 2005.
  5. Ομιλßα για Εθνικοýς ευεργÝτες εκδÞλωση της ΝομαρχιακÞς Αυτοδιοßκησης 30-9-2008.
  6. Ομιλßα για την ιστορßα της Ευρυτανßας σε συνÝδριο ΕλληνικÞς Εταιρεßας Λιπιδιολογßας και Ιατρικοý Συλλüγου Ευρυτανßας 15 ΜαÀου 2009
  7. «Ο ΜÜρκος Γκιüλιας Ιστορικüς της Ευρυτανßας», ομιλßα στην ΠαλαιÜ ΒουλÞ σε ημερßδα αφιερωμÝνη στον ιστορικü (ΦεβρουÜριος 2009), εκδüθηκε στο ΠανευρυτανικÞς ¸νωσης 16, ΠνευματικÝς Προσεγγßσεις. Η περßπτωση ΜÜρκου Γκιüλια, ΠρακτικÜ Ημερßδας», ( ΚαραπιδÜκης Ν., Τσοýκας Χ., Παναγιωτοποýλου Μ., ΜανικÜρου Μ, Μηλιüς Γ., ΑλεξÜκης Π., ) ,Ýκδοση ΠανευρυτανικÞς ¸νωσης , ΑθÞνα 2009, 63-82 ΠρακτικÜ Ημερßδας, ΑθÞνα 2009.
  8. ΔιετÝλεσε συντονßστρια της τιμητικÞς εκδÞλωσης για τα τριαντÜχρονα του σεβασμιωτÜτου μητροπολßτη Καρπενησßου κ.κ. ΝικολÜου, που διοργÜνωσε η Μητρüπολη Καρπενησßου στις 10 ΜαÀου 2009.
  9. «Το κοινωνικü και πολιτιστικü Ýργο του Παναγιþτη ΒλÜχου στο ΚαρπενÞσι», ομιλßα στην Εταιρεßα Φßλων του Λαοý, σε ημερßδα αφιερωμÝνη στον Παναγιþτη ΒλÜχο (15/3/2010). Εκδüθηκε στο Κ. Παπαδüπουλος επιμ. «Τ? ΔιδασκÜλ? τü ευ ζ?ν», ?θ?ναι 2013.
  10. «Τα αποκριÜτικα Ýθιμα της Ευρυτανßας και ο ΠανÜρετος» με προβολÞ οπτικοακουστικοý υλικοý (14/3/2011), στο Συνεδριακü ΚÝντρο ΔÞμου Καρπενησßου( αξιοποιεßται αρχειακü φωτογραφικü υλικü) .
  11. Πρüλογος για την εκδÞλωση στη μνÞμη του ποιητÞ ΟδυσσÝα Ελýτη κατÜ την παρουσßαση του λυρικοý προγρÜμματος Με το λýχνο του Üστρου (Ιουλßτα Ηλιοποýλου, Γιþργος Κουρουπüς, Σπýρος ΣακκÜς), που οργανþσανε απü κοινοý τα ΓΑΚ Ευρυτανßας, η Δημüσια ΚεντρικÞ ΒιβλιοθÞκη Καρπενησßου, ο ΔÞμος Καρπενησßου - ΟΠΠΑΔΗΚ και ο Πολιτιστικüς Σýλλογος Καρπενησßου στις 3 Μαρτßου 2012 στο Συνεδριακü ΚÝντρο Καρπενησßου.
  12. «Πολεμþντας και τραγουδþντας .. Η ΕθνικÞ Αντßσταση üπως καθρεφτßζεται μÝσα απü τους στßχους του δημοτικοý και λαúκοý τραγουδιοý της εποχÞς», για τα 70 χρüνια της ΕθνικÞς Αντßστασης στη Δομνßστα 7/Ιουλßου 2012 σε εκδÞλωση που διοργÜνωσε ο ΔÞμος Καρπενησßου.
  13. Ομιλßα για την ημÝρα της γυναßκας 9-3-2013 «¶ρωμα Γυναßκας. Σταγüνες απü τη γυναικεßα παρουσßα και δρÜση στην ευρυτανικÞ ( και üχι μüνο) ιστορßα των τριþν τελευταßων αιþνων», ξενοδοχεßο AVARIS ( αξιοποιεßται αρχειακü υλικü)
  14. ΕκδÞλωση για την Παγκüσμια ΗμÝρα Αρχεßων με τßτλο «Γεýση του Αρχεßου» ,12/6/ 2013 στην αßθουσα εκδηλþσεων της Δημüσιας ΚεντρικÞς ΒιβλιοθÞκης Καρπενησßου ( αξιοποιεßται αρχειακü υλικü).
  15. Ομιλßα με θÝμα «Ο ΚλÞρος στην Αντßσταση» για τον εορτασμü της ΕθνικÞς Αντßστασης στα πλαßσια εκδηλþσεων ΔÞμου Καρπενησßου στη Δομνßστα 9 /6/2013.
  16. ΕκδÞλωση για την Παγκüσμια ΗμÝρα Αρχεßων κατÜ την οποßα προλüγισε τον αρχιμανδρßτη και ηγοýμενο της ΙερÜς ΜονÞς ΤατÜρνας πατÝρα Δοσßθεο ΚανÝλο 18/6/2014 στην αßθουσα εκδηλþσεων της Δημüσιας ΚεντρικÞς ΒιβλιοθÞκης Καρπενησßου.
  17. Ομιλßα για Χριστüφορο ΚατσÜμπα και το ρüλο του ως ευεργÝτη καθþς και για τη συμβολÞ των ΓΑΚ Ευρυτανßας στη διαφýλαξη αρχειακοý υλικοý σχετικοý με το Ýργο του στα αποκαλυπτÞρια προτομÞς του στον Προυσü 17/8/2013.
  18. Ομιλßα για μÜχη Καλιακοýδας ( 23 Αυγοýστου 1823 ) και σημασßα επανÜστασης 1821 στα Λακþματα Καλιακοýδας στις 18/8/2013.
  19. Ομιλßα σε εκδÞλωση ΔÞμου Καρπενησßου για εορτασμü 25ης Μαρτßου 2014 με θÝμα « Η συμβολÞ της γυναßκας στον αγþνα της εθνικÞς παλιγγενεσßας».
  20. Προσφþνηση στο « Ομιλßες για τα πρακτικÜ της Ημερßδας Ο Θεσμüς των Σχολαρχεßων στην Αιτωλοακαρνανßα και Ευρυτανßα» , ΠασχÝντης, Αγρßνιο 2014.
  21. Παρουσßαση του συγγραφÝα ΓιÜννη ΜακριδÜκη και του κριτικοý λογοτεχνßας Κωνσταντßνου Καραγιαννüπουλου στις 15/10/2014 στην αßθουσα εκδηλþσεων της Δημüσιας ΚεντρικÞς ΒιβλιοθÞκης Καρπενησßου.
ÉÓÔÏÑÉÊÏ
ÕÐÇÑÅÓÉÅÓ ÐÑÏÓ ÔÏ ÊÏÉÍÏ
ÁÑ×ÅÉÁ-ÓÕËËÏÃÅÓ
ÄÑÁÓÔÇÑÉÏÔÇÔÅÓ