Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Υπηρεσίες
          προς το κοινό

Επισκέψεις σχολείων

Οι επισκέψεις σχολείων και τα εκπαιδευτικά προγράμματα πραγματοποιούνται μετά από συνεννόηση με το προσωπικό του Αρχείου.

Θα πρέπει να πραγματοποιούνται κατά τμήμα και μετά από συνεννόηση με το προσωπικό του Αρχείου, τουλάχιστον μία εβδομάδα πριν από την επίσκεψη, για καλύτερο προγραμματισμό σε σχέση με τις υπόλοιπες αρχειακές εργασίες και για να μη συμπέσουν περισσότερες επισκέψεις σχολείων.

Οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν από τα εκπαιδευτικά προγράμματα αφού ενημερωθούν από το προσωπικό των Γ.Α.Κ.

Κατά τις επισκέψεις γίνεται ξενάγηση στο χώρο του Αρχείου και παρουσίαση των πηγών της ιστορίας στους μαθητές, σε μία προσπάθεια δημιουργίας αρχειακής συνείδησης και ευαισθητοποίησής τους για την τοπική ιστορία και την πολιτιστική κληρονομιά του τόπου τους.

Τα Γ.Α.Κ. – Αρχεία Ν.  Ευρυτανίας  ενισχύουν ερευνητικές εργασίες μαθητών δημοτικών σχολείων, γυμνασίων και λυκείων στα πλαίσια της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και μελέτης της τοπικής ιστορίας, παρέχοντας πληροφορίες και αρχειακό  υλικό και βιβλιογραφική τεκμηρίωση.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ